Vzdělávací a interaktivní projekty
Francouzský umělec Henri Matisse prý kdysi řekl, že jiné pojmenování pro kreativitu je odvaha; odvaha, která umožňuje přemýšlet mimo zaběhlé cesty a hledat nové způsoby řešení problémů, což je klíčové pro náš život v 21. století.
Před více než deseti lety začala mezinárodní nadace pro kreativní učení Creativity, Culture&Education (CCE) spolupracovat s týmem v České republice. Nejen díky tomu jsou realizovány ambiciozní plány, včetně platformy pro kreativní učení uMĚNÍM, která v současné době sdružuje přes třicet organizací z celé České republiky.
Jak posilovat kreativitu ve škole? Základem je rozvíjet autonomii žáků. Role učitelů se mění, nejsou předavateli hotových informací, ale mají spíše roli průvodců a moderátorů žákovských diskusí, badatelslých výzkumů a jejich komplexního učení. Jde o postupný proces, jehož součástí jsme my všichni...
Kreativní vzdělávání učí prostřednictvím umění. Jde o mezioborový přístup, který vytváří podmínky pro zapojení po stránce kognitivní, sociální, etické, emocionální i fyzické. Zapojení umění do procesu učení vytváří podnětné prostředí, které podporuje radost z učení a poznávání, a tím wellbeing každého žáka.
Naše škola se zapojila do Kreativního vzdělávání ve školním roce 2023 - 2024. S pilotními projekty vstoupily do kreativního vzdělávání - ve spolupráci a s mentoringem CUA HK a vybranými umělci - třídy 2. A s paní učitelkou Helenou Nerudovou a 3. A s paní učitelkou Květou Hožovou.
Cílem projektu je vytvořit digitálně interaktivní produkt (aplikace pro tablety) k nově budované stálé expozici dějin města Hradce Králové v MVČ zacílenou na 1. a 2. stupeň ZŠ a určenou pro výuku školních skupin v digitálním prostředí. Žáci a učitelé naší školy budou v závěrečné fázi projektu v rámci výuky testovat funkčnost a vhodnost aplikace pro ostré využití v praxi. Zároveň jsou do projektu zapojeni také 2 učitelé z naší školy. Mgr. Petr Řehák pracuje na tvorbě aplikace a metodik pro ZŠ a Mgr. Květoslava Hožová je připravena pracovat jako oponentka ve chvíli, kdy bude aplikace hotová. Projekt je realizován v rámci Operačního programu Věda, výzkum a vzdělávání v období 1. 1. 2020 - 31. 12. 2022.
ZEPTEJ SE MOTÝLA... jak přišel ke svému zbarvení, kterou květinu má oblíbenou, jestli má u sebe jiného blízkého motýla, jakou životní proměnou prošel a po jakých cestách létá?
Motto dlouhodobého projektu naší školy a diecézního centra pro seniory při Biskupství královéhradeckém vystihuje naši spolupráci, která je postavená na významu a péči o mezigenerační vztahy.
Žáci se aktivně účastní podzimního diecézního setkání seniorů s biskupem a pro seniory při té příležitosti vždy připraví ručně vytvořená přání, kterými babičky a dědečky obdarují. Na jaře organizujeme společná dopolední setkání v podobě besedy seniorů zajímavých profesí a našich žáků, kdy besedy završíme společným tvořením.
Garantem projektu jsou Mgr. Helena Nerudová (CZS) a PhDr. Veronika Čepelková (DCS).
Projekty spolufinancované Evropskou unií
Šablony CZS I, šablony CZS II, šablony CZS III, Operační program JAK Šablony pro MŠ a ZŠ I