Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website
 
 
 

Projektový den

 
 
 
 

Ve čtvrtek 1. března se naše škola otevřela projektovému vyučování.

Na kolotoči světových pohádek

Projektový den na 1. stupni patřil pohádkám z různých koutů naší planety.  Procestovali jsme 8 krajin a viděli, slyšeli, zažili pohádky: arabské, indiánské, japonské, židovské, francouzské, německé, severské a české.

Žáci skrze smysly a hru poznávali typické pohádkové postavy navštívených zemí, zkusili psát a číst jejich písmo nebo ochutnali typickou plodinu vybrané oblasti.

Na cestách po pohádkovém světě jsme poznali a vyzkoušeli mnohé, abychom zjistili, že všude můžeme najít kamarády; i když třeba mají odlišnou barvu pleti, jinak se oblékají a čtou si jiné... pohádky.

Významné osmičky v našich dějinách

Projektový den na 2. stupni se nesl v duchu První republiky. Na základě obrázků, filmů, poslechu hudby jsme se ponořili do atmosféry Československého státu, jehož 100. výročí si letos připomínáme. Žáci si mohli vybrat z 5 bloků: četnictvo, opevnění a obrana republiky, výroba mýdla a krabičky na mýdlo, hudba a tanec, móda a noviny, exkurze v planetáriu.

Žáci získali nejen nové poznatky, ale řadu věcí si vyzkoušeli i prakticky, např. si vymodelovali z modelíny vlastní ,,bunkr“, naučili se základní kroky tance Charleston, vyrobili si krabičku na mýdlo.

Ve třídě 8.A vznikl módní salón Alpha, v němž se naše manekýnky a manekýni převlékli do dobového oblečení včetně doplňků a vytvořili krásné fotografie. Z učebny PC vznikla redakce prvorepublikového časopisu Kulturní noviny, do něhož mladí redaktoři napsali medailonky prvorepublikových hvězd ,,stříbrného plátna“.

V další učebně se žáci seznámili se základními informacemi a zajímavostmi týkajícími se prvorepulikového četnictva. Poté měli možnost zhlédnout část jednoho z dílů seriálu Četnické humoresky. Proč část? Protože zbytek kriminálního příběhu dotvářeli žáci sami. Že se do příběhu jak se patří ponořili, dokazují i níže uvedené ukázky. Jak probíhalo vyšetřování vraždy v podání četníků pátrací stanice Brno naleznete zde.

V laboratoři chemie byla otevřena zcela výjimečně i první školní mydlárna. Návštěvníci se dozvěděli něco o historii, využití a výrobě mýdla. Pod vedením zkušeného mydláře Trdly si skupinka vyrobila vlastní mýdlo.

Pro zájemce uvádíme recept. Postup je velice jednoduchý: 250 g vepřového sádla, 250 g slunečnicového oleje, 70 g hydroxidu sodného (rozpustit v 190 ml destilované vody). Tuky se zahřejí a spojí s roztokem hydroxidu za stálého intenzivního míchání pomocí ručního šlehače. Vytvoří se hmota podobná pudinku, přidají se ingredience - koření, bylinky atp. Směs se nalije do forem a nechá zrát. Tak vzniklo naše první školní mýdlo.

 
 

Sdílet:

 

Vánoční přání

2024

Hledáme průvodce

pro Tříkrálovou sbírku

Dějepisná olympiáda

školní kolo a postup